About Bouviers

POPIS PLEMENA

Flámsky bouvier /Bouvier des Flandres/ je pôvodom dobytkársky pes používaný na pasenie a doprovod hovädzieho dobytka. Najvýraznejšou povahovou črtou bouvierov je kľud a vyrovnanosť, no zároveň v každom jedincovi drieme skrytý temperament. Ďalším nepopierateľným rysom povahy tohto plemena je oddanosť. K cudzím ľuďom je nevšímavý, zároveň okamžite vycíti zmenu chovania a stáva sa z neho ostražitý strážca majetku a rodiny. Je vhodný do rodiny a miluje deti. Súčasťou povahy každého bouviera je smelosť, citlivosť a veľká chuť pracovať. Nezáleží na tom ako ho zamestnáte, vždy sa s radosťou snaží potešiť svojho majiteľa. Svojim typickým fúzom, pevnou a silnou telesnou konštrukciou budí patričný rešpekt vo svojom okolí.

Celková stavba tela je mohutná so štvorcovým telesným formátom. Široký, krátky a veľmi svalnatý chrbát musí byť vodorovný. Bedrá sú krátke, široké a dobre osvalené. Široká záď je predĺžením chrbta, nezvažuje sa a je ukončená chvostom, ktorý sa predtým kupíroval. Hrudník je hlboký, siahajúci po lakte a taktiež široký. Rovné končatiny sú rovnobežné a dobre osvalené. Bouvieri majú krátke, guľaté a pevné packy s dobre uzatvorenými prstami. Krk je štíhly, silný, svalnatý a postupne sa k pleciam rozširuje. Nesmie byť príliš dlhý. Dĺžka tela meraná od vrcholu prsnej kosti po sedací hrboľ je totožná s kohútikovou výškou. Psi sú vysoký 62- 68 cm a suky 59- 65 cm. Hmotnosť sa pohybuje u psov v rozmedzí 35- 40 kg a u súk medzi 27- 34 kg.

Typický vzhľad flámskeho bouviera sa dotvára úpravou srsti. Každý jedinec sa upravuje tak, aby vynikli jeho špecifické znaky stavby tela. Úplne nakrátko je ostrihané temeno hlavy, uši, a to od temenného hrboľa po nadočnicové oblúky. Tým sa zvýrazní plochá a nie príliš dlhá mozgová časť lebky. Srsť nad očami vytvára obočie, ktoré sa jemne preriedi, aby oko prekukovalo. Na lícach a nose ostáva mohutný fúz, ktorý sa prečesáva. Chlpy sa krku sa skrátia na 2 cm, takže dobre oddeľujú hlavu od tela. Srsť sa potom pozvoľna kráti približne na 6 cm tak, aby plynule nadväzovali jednotlivé časti tela. Srsť na hornej časti krku a hrbte je o niečo kratšia ako na bokoch. Najdlhšia je srsť na končatinách. Tam je žiaduce ju ostrihať tak, aby tvorili úhľadné hrubé stĺpy. Okolie konečníka sa tiež strihá nakrátko.